Haşere İlaçlama

Haşere İlaçlama

İlaçlamanın Önemi

Haşere ve kemirgenlerin taşıdığı hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda böcek ilaçlama konusunun önemi daha iyi fark ederiz. Haşere ve kemirgenler insan hayatını tehlikeye düşürebilecek derecede ölümcül mikrop ve virüsleri taşırlar. Üzerine vurduğumuzda öldüğünü düşündüğümüz canlılar, öncesinde yumurtladıkları için onlardan tamamen kurtulduğumuzu düşünmemiz yanlış olur. Haşere ve kemirgenlerin verdiği maddi zararlar da düşünüldüğündeilaçlamanın önemi daha iyi anlaşılacaktır.


 

Haşereler neden sağlığımızı tehdit eder ve ilaçlama gereklidir?

Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok çoğalan böceklerden doğada birçok tür bulunmaktadır. Türlerine göre haşerelerle mücadele yöntemleri ve mücadele için çeşitli böcek ilaçları geliştirilmiştir. Uzman kişiler tarafından yapılan ilaçlamarda iyi sonuçlar elde edilmektedir. 
 
İlaçlama yapılmadığı durumu düşündüğümüzde karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor: 

*Hamamböcekleri ve haşereler verem, dizanteri, hepatit, tifo, tifüs, sıtma gibi hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar insanları ölüme kadar götürebilir.

*Gezindikleri alanlardaki virüsleri alırlar; taşıyarak bizim yediğimiz besinlere, kullandığımız kaplara veya tekstil ürünlerine getirirler.

*Kemirgenler evimizdeki kabloları, boruları kemirirler. Elektrik kontağına değip çeşitli kazalara yol açabilirler. Yangın çıkartabilirler. Siz evinizde yokken başı boş dolanan bu canlılar istenmeyen sonuçlar doğurabilirler.

*Evde yaşayan insanlara tiksinme ve pislik hissi uyandırırlar. Psikolojik açıdan insanları rahatsız ederek huzursuzluk ve korku yaratırlar.

*Evde besledğimiz evcil hayvanımız aracılığıle evimize girebilir, ayrıca evimizdeki canlıya da hastalık bulaştırabilir.

*Kene, pire, sivrisinek gibi böcekler kan emerler. Akrep gibi böcekler ise sokarlar. Alerjik rahatsızlıklara yol açarlar.

Sağlık Bakanlığı Doga Hudut TSE